خلاصه نویسی

21 آگوست 2019 01:05

خلاصه‌نویسی به عنوان یکی از مهارت‌‌های حوزه‌ی نگارش، به فرایندی گفته می‌شود که یک متن در قالبی کوتاه‌تر، بازنویسی شود بدون آنکه به مضمون اصلی آن، خدشه‌ای وارد گردد. ویژگی اساسی خلاصه‌نویسی، بیان و انتقال مقصود نگارنده در کوتاه‌ترین عبارات است. خلاصه‌نویسی، اشتیاق مخاطب را برای خواندن متن، آسان و سریع می‌کند و به دلیل کاهش حجم محتوا و انتقال سریع آن، رضایت مخاطب را جلب می‌نماید.

خلاصه‌نویسی، نوعی مهارت نگارشی محسوب می‌شود و در حوزه‌ی کارهای پژوهشی و گزارش‌نویسی بسیار مفید و پرکاربرد است. با توجه به تنوع و تکثر آثار و نوشته‌ها، و وجود منابع زیاد تحقیقاتی، محققان نیاز دارند تا چکیده‌ای از منابع مورد نیاز را در پژوهش‌های خود به کار ببرند.

خلاصه‌نویسی قسمت مهمّی از مطالعه می‌باشد که بعدها به عنوان منبعی برای اوقات فراغت مورد استفاده قرار می‌گیرد. خلاصه‌نویسی علاوه بر کمک به درک بهتر مطالب باعث می‌شود تمرکز بیشتر شده و در زمان بازگشت به مطالب خوانده شده و مرور آن، زمان کمتری تلف شود. وقتی می‌توانید مطالب را خلاصه بنویسید یعنی آن را درست فهمیده‌اید؛ زیرا با نوشتن، بسیاری از ابهامات رفع می‌شود.

خلاصه‌کردن گزارش‌ به یکی از سه روش زیر انجام می‌پذیرد:

  • تلخیص و بازنویسی مفهوم
  • گزینش مطالب
  • روش آمیخته

یکی از خدمات ما «خلاصه‌نویسی متون» می‌باشد. برخی از دانشجویان و اساتید محترم در جهت تکمیل پژوهش‌های خود و تدریس یا ارائه‌ی کنفرانس‌ها و سمینارهای مرتبط با آن موضوع، از خدمات «خلاصه‌نویسی» بهره می‌گیرند. آن‌ها به دلیل محدودیت‌های زمانی، امکان مطالعه‌ی تمامی مطالب جمع‌آوری شده برای‌شان میسّر نمی‌باشد؛ لذا ترجیح می‌دهند از خلاصه‌ای مفید که در برگیرنده‌ی کلیه نکات کلیدی و اساسی متن مذکور ‌باشد استفاده نمایند. 

شما می‌توانید سفارش‌های خود را در هر یک از موارد زیر به ما بسپارید:

  • خلاصه‌نویسی کتاب‌های آموزشی
  • خلاصه‌نویسی اثرهای داستانی
  • خلاصه‌نویسی رویدادها و گزارش‌‌های طولانی
  • خلاصه‌نویسی سایر متون

شما می‌توانید فایل مورد نظر خود را همراه با تعیین نوع خلاصه‌نویسی برای ما ارسال نمایید تا توسط کارشناسان ما برآورد هزینه گردد. قیمت خدمات ما در بخش نگارش به عواملی همچون زمان، تعداد کلمات، تخصصی یا عمومی بودن متن و… بستگی دارد.

گروه فرهنگی دانش‌افزا با تکیه بر نیروهای مجرّب و حرفه‌ای، آمادگی کافی جهت پذیرش پروژه‌های خلاصه‌نویسی شما را دارد و قادر است با بررسی متون مختلف، خلاصه‌ای روان و دقیق با رسم اشکال و نمودارهای مفهومی، از آنچه شما نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهد.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.