معرفی نرم‌افزارهای تحلیل آماری

20 می 2020 03:46

انجام تحلیل آماری یکی از مهم‌ترین ارکان پژوهش است. بسیاری از پژوهش‌ها، جزو تحقیقات کمّی محسوب می‌شوند. تحقیقات کمّی به پژوهش‌‌هایی اطلاق می‌شود که نهایتاً فرضیه‌ی ذهنی پژوهشگر تبدیل به عدد می‌شود و این عدد، تایید یا ابطال یک فرضیه‌ی پژوهشی را نشان می‌دهد. تحقیقات کیفی نیز به تحقیقاتی گفته می‌شود که محقق در جهت اثبات یا ابطال یک فرضیه از اعداد و ارقام استفاده می‌نماید اما نتیجه‌ی یک فرضیه نهایتاً از طریق مشاهده، فرضیه‌سازی، تحلیل، استنباط و موارد دیگر رد یا تایید می‌شود.

در گروه فرهنگی دانش‌افزا برای تحلیل آماری پژوهش‌های کمّی، از نرم افزارهای مختلفی استفاده می‌شود که تعدادی از آن‌ها در ذیل ذکر شده است:

  • نرم‌افزار تحلیل آماری  R

R یک نرم‌افزار آماری اوپن سورس است که بسیاری از آمارشناسان با استفاده از آن بسیاری از تکنیک‌های آماری مدرن را اجرا می‌کنند.این نرم‌افزار یکی از قوی‌‌ترین و بروزترین برنامه‌های آماری است که در زمینه‌های مختلفی غیر از آمار نیز استفاده می‌شود.

  • نرم‌افزار تحلیل آماری SPSS

 اس‌پی‌اس‌اس یک نرم‌افزاری آماری برای علوم اجتماعی است که به منظور تجزیه و تحلیل آماری بویژه تحلیل نتایج پرسشنامه‌­های تحقیقات میدانی و همچنین آزمون فرضیات تحقیق و پایان‌‌نامه‌ها استفاده می‌­شود. در ابتدا این نرم‌افزار بیشتر با هدف استفاده از آمار و روش‌‌های آماری در علوم اجتماعی نوشته شده بود اما امروزه از آن برای تحلیل آماری مشاهدات، پرسشنامه‌ها و آزمایش‌ها در تمامی رشته‌ها استفاده می‌­گردد.

  • نرم‌افزار تحلیل آماری Excel

مایکروسافت اکسل برای تحلیل آمار طراحی نشده است اما با وجود ابزارهای کمکی برای تحلیل آمار که در حالت پیش‌فرض غیرفعال است، انتخاب دوم محسوب می‌شود و می‌توان در مواقع خاص از آن استفاده کرد. در اکسل، ابزاری برای آنالیز داده‌های آماری وجود دارد که مقادیری مثل میانگین، پراکندگی داده و انحراف معیار و حتی تست‌های پرکاربری مثل تست T و محاسبه‌ی رگرسیون و ضریب همبستگی یا Correlation Coefficient را به سادگی انجام می‌دهد.

  • نرم‌افزار تحلیل آماری  Lisrel

لیزرل مخفف Linear Structural Relation به معنای ارتباطات ساختار خطی است. یک نرم‌افزار تحلیل آماری که برای مدل‌سازی معادلات ساختاری استفاده می‌‌شود. از لیزرل برای تست کردن روایی پرسشنامه نیز استفاده می‌شود. لیزرل می‌خواهد ما را با انجام آزمونی به تحلیل مسیر، تحلیل عاملی و تحلیل خوشه‌ای برساند.

عمده‌ترین استفاده‌ی این نرم افزارها در رشته‌های علوم انسانی نظیر مدیریت، اقتصاد، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، مشاوره، روانشناسی و … می‌باشد که در این راستا، گروه‌ فرهنگی دانش‌افزا آمادگی خود را به منظور انجام تحلیل آماری پژوهش‌های شما با بیشترین دقّت و مناسب‌ترین هزینه اعلام می‌نماید.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.