ویرایش محتوایی

20 می 2020 03:43

درست گفتن و درست نوشتن یک کلام، انقلابی است که برای مرز و بوم ما سودبخش می‌باشد. امروزه در جهان، کمتر اثری است که بدون ویراستاری به بازار بیاید. جایگاه ویراستار معلوم و مشخص است. گاهی با بحث اقناعی و گاهی با دستور، متنی پیراسته می‌گردد. در متنی که توسط مؤلف به پایان رسیده، ویراستار با تأمّل نظر می‌افکند، زیبایی و نازیبایی، درستی و نادرستی آن را با مقیاس ذوق سلیم و فکر مستقیم می‌سنجد و ترکیب‌های متن را با معیار ادب و میزان قواعد، بررسی می‌کند تا اگر در نوشته، لغزشی رفته است و یا اگر کم و کاستی در عبارت‌پردازی به چشم می‌خورد درست کند. هنر ویراستار نیز مثل هنر نویسنده است و باید بتواند بهترین ترکیب کلامی و معانی را برای بیان مقصود برگزیند و عبارات را عالمانه، کوتاه، رسا و قابل فهم سازد.   

ویرایش شامل بررسی دقیق یک سند کتبی است که طی آن، ویراستار با  ایجاد تغییرات، حذف و یا اضافه‌کردنِ محتوا بدان، به انجام اصلاحات آن سند پرداخته و در این راستا از استانداردهای توافق‌شده‌ای که مورد تایید مراجع علمی است، بهره‌ می‌جوید.

در ویرایش محتوایی، ویراستار تا حدودی به حریم سبک صاحب اثر نزدیک می‌شود. ویراستار باید بداند که در این مرحله، آزادی عمل او محدود است و نمی‌تواند به اعمال سلیقه و تفنّن و تغییر سبک نویسنده بپردازد. زیرا هر اثری نمودار سبک خاصّ صاحب آن اثر است، نه نمودار سبک ویراستار آن.

در ویرایش محتوایی، تمام یا بخشی از کار ویراستار بسته به چگونگی اثر به شرح زیر است:

  1. رفع هرگونه کاستی و نادرستی نحوی و زبانی در نوشته با استفاده از منابع معتبر و طبق ضوابط تصحیح متون.
  2. پرهیز از اعمال سلیقه و تغییر در سبک نویسنده بویژه در مورد نوشته‌ی کسانی که اهل‌قلم و صاحب سبک می‌باشند.
  3. اطمینان از درستی و اعتبار و ارجاعات اثر با مراجعه به منابع لازم.
  4. اطمینان از درستی و اعتبار توضیحات و تعلیقات مصحح با مراجعه به منابع معتبر.

گروه فرهنگی دانش‌افزا با تکیه بر ویراستاران مجرّب و حرفه‌ای، آمادگی خود را جهت ویراستاری محتوایی متون شما اعلام می‌نماید.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.