گزارش نویسی

20 می 2020 03:41

گزارش عبارت است از دادن اطلاعات سازمان‌یافته یا نظر مشورتی در امری که بر مبنای آن، اتخاذ تصمیم آگاهانه برای گیرنده امکان‌پذیر است.

گزارش‌نویسی یکی از مهارت‌های مهم در تولید محتوا است و تسلط یا عدم تسلط بر آن، می‌تواند سرنوشت فعالیت‌های وابسته به تولید محتوا را تغییر دهد. گزارش‌نویسی به معنای گردآوری، طبقه‌بندی و مکتوب‌سازی اخبار، اطلاعات، عملکردها و رویدادها می‌باشد که با دلایل و تجزیه و تحلیل آن‌ها به شکل روشن وکوتاه و با رعایت دو اصل مهم ساده‌نویسی و درست‌نویسی صورت می‌پذیرد و با هدف مطلع کردن یا متقاعد کردنِ مخاطبان مشخص، به آن‌ها ارائه می‌گردد. یک گزارش باید به گونه‌ای تهیه شود که هدف مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان و با ساده‌ترین گفتار بیان کند.

در واقع گزارش‌نویسی، فنی است که با آگاهی از آن فن، مطالب هر موضوعی را می توان، طوری تنظیم و طبقه‌بندی کرد که هدف مورد نظر را در کوتاه‌ترین زمان و با ساده‌ترین کلام به دست آورد.

به طور کلّی، فن گزارش‌نویسی عبارت است از نگارش اطلاعات، حقایق، علل، مسائل، رویدادها، استنتاج‌ و ارائه‌ی راه‌حلی که به ترتیب و توالی منطقی با روشنی و اختصار یا رسایی به خواننده منتقل می‌شود. به عبارت ساده‌تر، پیغامی است که با سرعت، صحت و روشنی به خواننده می‌رسد و این پیغام بر اصل ساده‌نویسی و سالم‌نویسی استوار است.

بسیاری از افراد نوشتن گزارش بویژه گزارش‌های کاری و اداری را وقت‌گیر، سخت و طاقت‌فرسا می‌دانند. عده‌ای از کارمندان میانی هم هستند که گزارش‌های کاری و  اداری را ثبت و تنظیم می‌کنند اما گزارش آن‌ها به دلیل غیرروشمند بودن، چنگی به دل نمی‌زند و چندان کاربرد و ثمری ندارد.

در صورت رعایت اصول گزارش‌نویسی می‌توانید جایگاه خود را در سازمان از طریق اقناع مدیران ارشد ارتقا ببخشید؛ افکار عمومی درون‌سازمانی را به عملکرد خویش جلب کنید؛ افکار عمومی برون‌سازمانی را نیز با خود هم‌جهت سازید؛ رضایت سرمایه‌گذاران و لیدرهای مالی خود را تضمین کنید؛ و سرانجام محیط و معادلات پیرامونی را معطوف به پیشرفت و ترقّی خویش، تعریف نمایید.

شما می‌توانید سفارش‌های خود را در هر یک از موارد زیر به ما بسپارید:

  • گزارش‌‌ خبری
  • گزارش توصیفی
  • گزارش تحلیلی
  • گزارش انتقادی
  • گزارش اداری و مالی
  • گزارش عملکرد سازمانی

گروه فرهنگی دانش‌افزا با تکیه بر نیروهای مجرّب و حرفه‌ای، قادر است گزارش‌های مورد نظر شما را با دقت، شفافیت و منطبق با اصول گزارش‌نویسی تهیه و تنظیم نماید و آن را همراه با تجزیه‌ و تحلیل‌ و پیشنهادهای لازم، به شما تحویل دهد.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.